Město Kralovice
Město Kralovice
MěstoKralovice

Památník Floriána Gryspeka z Gryspachu

Celé Kralovice jako součást kaceřovského panství byly v držení rodu Gryspeků z Gryspachu od roku 1543. Na žádost Floriána Gryspeka z Gryspachu byly 29. září 1547 povýšeny králem Ferdinandem I. Habsburským na město.

18. prosince 2019 uplyne 510 let od narození Floriána Gryspeka. Vzhledem k tomu, že v kralovickém veřejném prostoru není tento významný šlechtic nikde vzpomenut, navrhl Spolek Gryspek Radě a Zastupitelstvu města Kralovice projednat přejmenování prostoru kolem kostela sv. Petra a Pavla na Náměstí Floriána Gryspeka (doposud Náměstí Republiky).

Památník Floriána Gryspeka z Gryspachu

Na podzim roku 2018 byla dokončena úprava okolí kostela vydlážděním nových cest v parku a umístěním nových laviček. Východně od presbytáře v místě křížení cest vznikl prostor vhodný pro umístění památníku Floriána Gryspeka.

Oslovili jsme sochařku paní Helenu Jahodovou, která vypracovala návrh řešení: Tři kamenné desky–stély o výškách nad terénem přibližně 70 – 150 – 200 cm, šířce 80 cm a hloubce 10 cm. Desky budou zhotoveny z broumovského pískovce a budou znázorňovat postupný růst vlivu Floriána na královském a císařském dvoře. Tři proto, že sloužil 3 habsburským králům a císařům. Na nejnižší stéle by byl text: Na žádost Floriána Gryspeka povýšil 29. září 1547 král Ferdinand I. Habsburský Kralovice na město. Na prostřední stéle by byl portrét Floriána z pamětní medaile z roku 1544 a text: Florián Gryspek z Gryspachu, *18. prosince 1509,  +15. března 1588. Na nejvyšší stéle by byl gryspekovský znak a heslo: IMPROBUS LABOR OMNIA VINCIT (Vytrvalá práce všechno překoná). Portrét a gryspekovský znak by byly odlity dle pamětní medaile, o průměru 45 cm, v litině a povrchově patinované na bronz a připevněny na stély v horní části.

Předběžný rozpočet na tento památník je 177 560,- Kč včetně DPH. Abychom mohli v akci pokračovat, potřebujeme mít zajištěné finanční krytí celé částky. Pokud budeme mít financování vyřešeno do konce února 2019, můžeme s paní sochařkou uzavřít smlouvu o dílo a pak by byl památník hotov k odhalení v prosinci 2019.

Oslovili jsme kralovické firmy a podnikatele, ale stále nemáme dost peněz. Byli bychom rádi, kdybyste nám mohli pomoci jakoukoliv peněžní částkou. S podnikateli můžeme uzavřít sponzorskou smlouvu nebo smlouvu o reklamě, aby mohli věnované peníze promítnout do výpočtu daně z příjmu.

Věříme, že občané, příznivci, podnikatelé a firmy z Kralovic, náš záměr podpoří a přispějí na účet našeho spolku 43-2438560247/0100. Budeme rádi, když se ozvete na kontakty uvedené na našem webu www.gryspek.cz, abychom se mohli dohodnout na formě vaší podpory.

Pro zvětšení klikni na obrázek

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

CZECH POINT

Přístup do státního portálu:

CZECH POINT

Klikněte zde

ČEZ poruchy

Mikroregion Kralovicko

Mikroregion leží v bývalém okresu Plzeň-sever a má 21 členů. Území mikroregionu leží v krásné přírodě nezasažené průmyslem. Krajina není fádní, střídají se roviny ležící v nadmořské výšce kolem 580 metrů s romantickými údolími potoků a řek. Houbaře i turisty lákají rozlehlé lesy tvořené z větší části jehličnany. Krajina je po staletí obdělávána, ve většině obcí nebyla nikdy přerušena kontinuita osídlení.

Mariánská Týnice

Mariánská Týnice s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie je bývalé proboštství cisterciáckého kláštera v Plasích v Mariánském Týnci u Kralovic, dnes sloužící jako Muzeum a galerie severního Plzeňska. Od roku 1964 je chráněno jako kulturní památka a v roce 2018 bylo prohlášeno národní kulturní památkou České republiky.